2 kwietnia 2017

Międzynarodowy Szlak Pieszy Bezpieczne Gniazdo

W drodze od 1 lipca 2017r.

zoo-1

OLITA - LITWA

Dziś krótka refleksja.
Odwiedziłam jedyne na Litwie Zoo posadowione w rozległym starym parku.
I chyba z dwojga złego wolę oglądać wypchane zwierzaki w tutejszym Muzeum Zoologicznym niż żywe zwierzęta na tych klaustrofobicznych wybiegach.
Jak nauczyć dzieci szacunku i miłości do tych stworzeń? Trudne pytanie.

zoo-2
zoo-3
zoo-4
zoo-5
zoo-6
zoo-7

LITWA - Wakacje nad wodą...

Czy to możliwe?
Wakacje nad morzem na Litwie.
Wybrałam się tam z centrum i pokonałam dziesięć km w jedną stronę pośród miejskich dzielnic rozbudowującego się miasta.
Kowieński Park Regionalny to popularny teren rekreacyjny mieszkańców Kowna i okolic wokół tzw. Morza Kowieńskiego (Zalew kowieński).Ten sztuczny zbiornik powstał po zatamowaniu wód Niemna.
Podmokłe tereny wokół rozlewiska stały się ostoją licznych gatunków ptactwa wodnego. Wokół zalewu wytyczonych zostało kilka ścieżek przyrodniczo-turystycznych.
Pracownicy Parku organizują mnóstwo atrakcji dla dzieci i ich rodzin. Podczas wakacji wędrują tędy grupy , które po zakończeniu wyprawy zaczynają doceniać wartość pieszych wędrówek w terenie. Potrafią zbudować szałas, określać kierunki według słońca i wskazówek przyrodniczych, rozpoznają wiele ptaków.
Tereny dookoła Kowieńskiego Morza są niezwykle bogate w zróżnicowane formy geologiczne i krajobrazowe. Można tu sprawdzić swoja wytrzymałość, zintegrować z rodziną i naturą. No i wieczorną kąpiel wziąć nie w wannie a w ,, morskich "falach.
Do Kowieńskiego Morza dojeżdża sporo autobusów z centrum. Nie musicie tracić sił idąc przez miasto. Lepiej przeznaczyć je na eksplorację tego ciekawego miejsca.

http://www.kaunomarios.lt

Lato-4
Lato-3
Lato-2
Lato-1
Kowno 1

KOWNO - LITWA

Dziś wspomnienie z Kowna. Jestem już na Litwie i szukam miejskich szlaków dla rodziny trzypokoleniowej w naturze.
Dziś ten bliski Polakom - Dolina Adama Mickiewicza w Kownie. Urocze miejsce z dala od zgiełku świata. Tu czas stoi w miejscu. Jest strumień, bita ścieżka, stare , piękne drzewa. Spotkałam tylko jedną rodzinę. Nie chcieli foto. Tata stwierdził, że lepiej nie, bo go ktoś rozpozna i powie nienormalni ludzie.
W centrum handlowym jest klima.

Kowno 2
Kowno 5
Kowno 3
Kowno 6
Kowno 4
Kowno 7

BIAŁOWIEŻA - POLSKA

Jak tam Wasz ruch w Naturze?
Gdzie Was zapraszam tym razem?
Oczywiście do miejsca - perełki na mapie Podlasia, mapie Polski i mapie Europy - to Białowieski Park Narodowy. Ścieżka z Białowieży to około 3,5 km podziwiania puszczy. Trafiamy do Rezerwatu Okazowego Żubrów . A tam - na rozległym terenie zobaczycie z bliska całą brać leśną : jelenie,sarny,koniki,żubronie oraz oczywiście żubry. Rajdy po Puszczy są wspaniałą okazją aby nacieszyć oko i duszę obcowaniem z prastarą naturą, która tu jest na wyciągnięcie ręki.
Gościnne Pokoje Białowieskiego Parku Narodowego w samym centrum starego pałacowego parku, tuż przy muzeum i restauracji mogą być znakomitą bazą wypadową do eksploracji terenu. Wieczorne spacery na groblę i wzdłuż stawów i rzeki, oglądanie niezapomnianych zachodów słońca będą uroczym zakończeniem pełnego wysiłku fizycznego dnia. A przecież o to chodziło?

puszcza 1
Puszcza 2
Puszcza 5
Puszcza 8
Puszcza 11
Puszcza 3
Puszcza 6
Puszcza 9
Puszcza 12
Puszcza 4
Puszcza 7
Puszcza 10
Puszcza 13
Sejny 1
Sejny 2

SEJNY - POLSKA

Heeej!
Witam pięknie z miejsca, które powstało rok temu a wygląda jakby służyło dzieciom od wielu lat.
W filii augustowskiego Przedszkola Językowego Let's Talk w Sejnach, za sprawą Anny Polakowskiej, która z pasją realizuje swoje autorskie pomysły w realizacji procesu dydaktycznego i wychowawczego w placówce panuje domowa atmosfera.
Sporo tu żywego literackiego słowa podczas animacji Letnich Bajkowych Tygodni, dużo muzyki i ruchu na powietrzu.Zgrany zespół ma liczne plany rozszerzenia oferty edukacyjnej chociaż to co proponuje maluchom choćby podczas wakacji świadczy o jego wielkiej kreatywności i wielkich możliwościach na przyszłość.
Dzieci są niezwykle otwarte i witają mnie uśmiechem i zaciekawieniem w oczach.
Zabawy i słuchanie bajki kończymy lotem Rakiety na Planetę Radości.
Idea Bezpiecznego Gniazda i tu znalazła swój dom.

https://www.facebook.com/przedszkolesejny/

Sejny 3
Sejny 6
Sejny 4
Sejny 7
Sejny 5
Sejny 8
Kolejka 1

Hajnówka - Polska

Podróż kolejką wąskotorową z Hajnówki do jeziora Tropiło jest świetną alternatywą dla zmęczonej upałem rodzinki na wakacjach. Trzygodzinna wyprawa pośród ostępów Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej - Hajnówka daje możliwość obcowania z przyrodą bez zbytniego wysiłku.
Na postoju można skosztować lokalnych specjałów i kwasu chlebowego oraz odpocząć wygodnie przy dźwiękach ludowych pieśni litewskich.
Spacer dookoła jeziora Tropiło zrelaksuje każdego - pod warunkiem, że temperatura powietrza nie będzie tropikalna. Wówczas warto dojść tylko do starego pomostu i szybciutko wracać w cień karczmy ,, Ostatni grosz".
Z Hajnówki już niedaleko do serca Białowieskiej Puszczy.
Przyjeżdżajcie tu - to ostoja przyrody jedyna w Europie, która jeszcze nie poddała się wpływom cywilizacji.

Kolejka 2
Kolejka 5
Kolejka 7
Kolejka 3
Kolejka 9
Kolejka 6
Kolejka 4
Kolejka 9
Kolejka 10

KRASNOGRUDA - POLSKA

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie wita mnie prawdziwie czule.
Na spragnionego wędrowca czeka w chłodnym podziemiu kawiarni woda z miętą i cytryną.Na stole polne kwiaty w wazonie. Spokój i ciche deklamacje wierszy Czesława Miłosza dopełniają dopełniają poczucia deja vu. Ma się wrażenie powrotu do domu. Krasnogruda to miejscowość położona pośród polodowcowych pagórków i jezior, 9 kilometrów ( 3 godzinny spacer - od Sejn, nad jeziorem Hołny.
Mieści się tu przepięknie odrestaurowany z kompletnej ruiny dwór rodziny Czesława Miłosza, obecnie siedziba Międzynarodowego Centrum Dialogu, którego twórcą jest Fundacja Pogranicze.
Bożena Bartosiewicz, kobieta niezwykła - całym swoim wrażliwym sercem zaangażowana w ideę dialogu międzykulturowego zabiera mnie do auta w środku marszu do Dworu.
Jest jedną z tych osób, które cieszy praca, która przyszło jej wykonywać.
MCD traktuje jak drugi dom, jest jego wrażliwą i serdeczną gospodynią.
Trafiam tu gorącym popołudniem.
W krasnogrudzkiej Spiżarni czeka na mnie Mariola Mitros, czuła opiekunka tejże.
Opowiada o zajęciach zielarskich pt. "Smaki i zapachy dzieciństwa Czesława Miłosza". , które realizowane są dla młodzieży gimnazjalnej oraz seniorów z okolicznych miejscowości w trakcie roku szkolnego a podczas wakacji dla rodzin z dziećmi.
Ich efektem jest samodzielne przygotowanie naparów rozgrzewających z miejscowych ziół i przypraw i nabycie umiejętności korzystania z obfitości dostępnych dookoła darów natury - dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Popijając herbatkę bzowo-lipową rozmawiamy o możliwościach przekazywania bogatej wiedzy starych mieszkańców podlaskiej ziemi na temat ziół, młodemu pokoleniu.

Krasnogruda 1
Krasnogruda 2
Krasnogruda 3
Krasnogruda 5
Krasnogruda 4
Krasnogruda 6
sejny2-1

SEJNY - POLSKA

Ptaki z Bezpiecznego Gniazda gościły w Przedszkolu Miejskim im.Józefa Piłsudskiego w Sejnach.
Dzieci wraz z nauczycielką Elżbietą Ruszczewską jadły właśnie deser po śniadaniu - malinki.
Być może dlatego - nasze spotkanie było takie serdeczne i pełne uśmiechów. Sejny to wyjątkowe miejsce na mapie Polski . Stykają się tu wpływy wielu kultur i tradycji. Od kilku lat realizuje się tu projekt edukacyjny ,, Otwieramy okno na świat " we współpracy z Przedszkolami w Łoździejach i Druskiennikach na Litwie.
Celem projektu jest poznawanie i wzbogacanie wartości kulturowych środowiska rodzinnego i otwieranie się na inne społeczności, kształtowanie postaw otwartych, nastawionych na zrozumienie i akceptację kultury innej narodowości.
W Sejnach istnieje kilka placówek wychowania przedszkolnego, w tym również - nieczynne podczas wakacji - przedszkole litewskie. Jednak w każdym sejneńskim przedszkolu , niezależnie od narodowości czy wyznania dzieci mają możliwość rozwijania kompetencji społecznych i międzykuturowych choćby przez przykład rodziców. Tu nie istnieją spory o pochodzenie i historię.
Tu jest rodzinna Europa.Pani dyrektor Beata Dźwilewska wraz ze swoją Radą Pedagogiczną poprzez realizację wizji misji placówki zabiega o to bardzo udanie .
Bezpieczne Gniazdo ma tu swój dom.

http://www.przedszkole.sejny.pl/

sejny2-2
sejny2-4
sejny2-6
sejny2-8
sejny2-3
sejny2-5
sejny2-7
sejny-2-9

SIEMIATYCZE - POLSKA

Siemiatyckie impresje. Kościoły katolickie, prawosławne, synagoga. Stare i nowe miesza się w udanym związku.

siem-1
siem-2
siem-3
siem-4
siem-5
siem-6
siem-7
zalew-1

SIEMIATYCZE - POLSKA

7/365 dzien wyprawy Bezpieczne Gniazdo - Safe Nest.
Zalew w Siemiatyczach jest pięknie utrzymany.To miejsce rodzinnych spacerów i spotkań okolicznych wędkarzy.
Ale nie wczorajszego popołudnia.. Lunął deszcz i nie pozwolił na dalsza eksplorację otoczenia.
Dziś ambitny plan. Miejmy nadzieję na sprzyjającą aurę.

zalew-2
zalew-3
zalew-4
zalew-5

JANÓW PODLASKI - POLSKA

Fundacja Bezpieczne Gniazdo - Safe Nest promuje wędrówki piesze jako najlepszą formę uprawiania sportu dla rodziny trzypokoleniowej.
W Programie Profilaktyki Prozdrowotnej ruch na świeżym powietrzu stanowi jeden z czerech filarów zrównoważonego rozwoju.
Oto pierwszy przebyty przeze mnie szlak. Można go zakończyć oglądając wspaniałe konie w znanej na całym świecie stadninie w Janowie Podlaskim.

 

 

 

5/365

janow1
janow2
janow5
janow8
janow11
Janow15
janow3
janow6
janow9
janow12
janow14
janow4
janow7
janow10
janow13
janow16

BRZEŚĆ NAD BUGIEM - GRANICA BIAŁORUSKO-POLSKA

Na dworcu w Brześciu mieszkają obecnie dwie rodziny.
Nie wiedzą, czemu innych przepuszczają do Polski a ich nie.
Ósmy raz.
Za toaletę i gorącą wodę trzeba słono płacić.
Tuż obok - za 6,5 rubla ( 15 polskich złotych) jest ekskluzywny klub dla podróżnych - ze skórzanymi kanapami, tv, wi-fi, i kawą i herbatą do woli.
Dzieci zaczynają postrzegać dworzec jako dom. Niedawno miały swoje łóżka, teraz to siedziska na dworcu.Ich ojciec mówi o Polsce z nadzieją i zachwytem : ,,tam po dzieci przyjeżdża autobus i zawozi do szkoły". W Groznym dzieci do szkoły przestały chodzić.Są nieufne wobec obcych.
Mama 4-letniego Muhhamada i czwórki jego rodzeństwa, mówi:
Jestem zabawką w czyichś rękach.
Co Ja mogę dodać.

 

 

4/365

Brest-1
Brest-2
Brest-3
Brest-4
Brest-5
Brest-5
Brest7
Brest-8
Brest-6
Brest-9
Brześć 3-1

BRZEŚĆ NAD BUGIEM - BIAŁORUŚ

3 lipca - wciąż w Brześciu...
Witam w 3/365 dniu wyprawy Bezpieczne Gniazdo - Safe Nest.
Ciekawa stara inicjatywa brzeskich architektów zieleni. Przy szkołach i ulicach sporo owocowych dobrze utrzymanych drzew. Tam gdzie rosną - na ziemi leżą wielkie jabłka i gruszki. Dzieci z pewnością będą wiedzieć jak wygląda jabłoń, grusza śliwa czy wiśnia. Może i u nas powinno byc więcej drzew owocowych w miejscach użyteczności publicznej?
Dobrego dnia wszystkim.

Brześć 3-2
Brześć 3-3

BRZEŚĆ NAD BUGIEM - BIAŁORUŚ

Dzień dobry! Pierwszy dzień realizacji projektu BEZPIECZNE GNIAZDO - SAFE NEST na rzecz bezpiecznego i zdrowego dzieciństwa.
Brześć o piątej rano jest uroczy.
Pełno tu eleganckich klombów, kioski przy przystankach autobusowych są otwarte, służby miejskie sprzątają W SOBOTĘ ulice.
Mijam sporo rowerzystów, którzy wybierają się na ryby. Z mostu obserwuję wielu wędkarzy, którzy o tej wczesnej porze zajęli stanowiska .w ulubionych miejscach.
W odnalezieniu hotelu pomaga mi przypadkowy przechodzień. Nadkłada drogi, aby doprowadzić mnie pod samo wejście.
Wszyscy są bardzo mili i pomocni.
Po dwóch i pół godzinie przeprawy granicznej w Brześciu uczę się na powrót pokory do otwartych granic.
Otwarte granice to naprawdę dobra rzecz !
Za chwilę wyruszam na spotkanie z brzeskimi klimatami.

Do Brześcia nie przyszła moda na sponsorowane unijne place zabaw - królują stare opony oraz odmalowane starannie relikty z czasów komunizmu. Zachwycili mnie wojowie - krasnoludowie przy wejściu i smok przed przedszkolem. Wesoło.

Brześć 1
Brześć 2-8
Brześć 2
Brześć 4
Brześć 3
Brześć 5
Brześć 2-5
Brześć 2-1
Brześć 2-5
Brześć 2-7
Brześć 2-4
Brześć 2-6
Brześć 2-3
Brześć 6

Nasza bajka w wersji książkowej...

Bajka wydrukowana...
Akcesoria promocyjne gotowe...
Plecak zapakowany...
No to w drogę...